آخرین اخبار

٢٧٧٨۶ ۲۲:۰۰ - ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ٩٠ ف

محرومیت سه ساله داور لیگ برتری

تورج حق‌‎وردی با اعلام کمیته اخلاق سه سال محروم شد.0

محرومیت سه ساله داور لیگ برتری

به گزارش "با اسپرت" کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران امروز با انتشار لیستی اعلام کرد، تورج حق‌وردی، داور لیگ برتری فوتبال ایران سه سال از حضور در لباس داوری محروم شده‌است. هرچند در خصوص دلیل صدور چنین حکمی صحبتی نشده اما با مرور برخی اتفاقات در سال‌های اخیر می‌توان از علت آن رمزگشایی کرد.

حق‌وردی قضاوت در لیگ برتر را از سال 1385 آغاز کرد و این نخستین باری نیست که او محروم می‌شود، هرچند محرومیت‌های قبلی این داور، توسط کمیته داوران و به واسطه برخی اشتباهات در دستور کار قرار می‌گرفت.

این لیسانسه ادبیات فارسی اشتباهات بعضا عجیب و تاثیرگذاری در جریان رقابت‌هایی که قضاوت کرد در کارنامه خود ثبت کرده و حالا با توجه به محرومیت سه ساله‌ای که کمیته اخلاق در کنار یک سری دلال غیررسمی فوتبال برای او در نظر گرفته، به نظر می‌رسد این اتفاقات صرفا اشتباه داوری و جزئی از فوتبال نبوده‌است!

نکته جالب توجه در خصوص لیست اشتباهات حق‌وردی اما گره خوردن نام وی با استقلال است. حق‌وردی در سال 93، گل سالم پیکان در برابر استقلال را مردود کرد، او در سال 94 هم در دیدار میان ذوب و استقلال، پنالتی عجیبی برای آبی‌پوشان گرفت و در سال 95 هم در دیدار میان تیم‌های استقلال و نفت، با گرفتن یک خطای بی‌مورد برای آبی‌پوشان، زمینه‌ساز گلزنی امید ابراهیمی و پیروزی استقلال شد.

اشتباهات تاثیرگذار حق‌وردی اما به استقلال محدود نمی‌شود. در هفته نخست لیگ برتر پانزدهم، ملوان میزبان ذوب‌آهن بود و در حالیکه امیر قلعه‌نویی از روی سکوها هدایت ملوان را برعهده داشت، حق‌وردی با گرفتن یک پنالتی عجیب برای ملوان، زمینه‌ساز پیروزی انزلی‌چی‌ها شد.

در همان فصل نیز حق‌وردی وظیفه قضاوت دیدار مشکی‌پوشان و سایپا را برعهده داشت و گل هند خلعتبری را صحیح اعلام کرد تا شاگردان فرهاد کاظمی برای بقا به مشکل بخورند.

در نیم‌فصل نخست لیگ شانزدهم خبری از حق‌وردی نبود. اصفهانیان در آن زمان اعلام کرده‌بود، دلیل حذف نام حق‌وردی، غیبت او در کلاس‌های ابتدای فصل است که حق‌وردی به دلیل مصدومیت اعلام کرده در آن شرکت نمی‌کند.

او در لیگ شانزدهم هم چند هفته‌ای به لیگ یک فرستاده‌شد. اشتباهات مربوط به بازی استقلال و نفت سبب شد تا حق‌وردی بعد از 3 4 هفته غیبت، در لیگ یک قضاوت کند. البته همین قضاوت هم بی‌حاشیه نبود. او در دیدار سپیدرود و خونه‌به‌خونه، یک پنالتی به سود خونه‌به‌خونه نگرفت تا در نهایت سپیدرودی که چند هفته نتیجه نگرفته‌بود و به رتبه سوم تنزل پیدا کرده‌بود، پیروز شود و در نهایت به لیگ برتر صعود کند.

نکته جالب توجه اما در خصوص حق‌وردی، مصاحبه‌های مستمری بود که در این سال‌ها، داوود رفعتی، ناظر فعلی مسابقات فدراسیون فوتبال از وی به عمل آورده‌بود!

بخ نقل از خبر فوری حالا مشخصا به نظر می‌رسد این داور بازنشسته فوتبال ایران، اشتباهاتش سهوی نبوده و داستان‌های پرحاشیه‌تری در پشت پرده وجود داشته‌است!

محرومیت سه ساله داور لیگ برتری