فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣٥١٩٠ ۲۲:۴۶ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ۴٢۴ ف

خاطره علی نصیریان از 54 سال پیش

اجرای نمایشی که برای خیلی‌ها عجیب بود!؛ علی نصیریان شامگاه دو‌شنبه در آیین افتتاحیه نمایش «انسانم آرزوست» در تماشاخانه سنگلج، از کارگردانی و اجرای نمایشی در سال 1340 گفت که به نظر خیلی‌ها عجیب و غیر معمول می‌آمد.

خاطره علی نصیریان از 54 سال پیش

چراغ آغاز نمایش «انسانم آرزوست»، شب گذشته در تماشاخانه سنگلج به دست علی نصیریان روشن شد.

 در ابتدای این آیین، داود فتحعلی بیگی نویسنده و کارگردان نمایش «انسانم آرزوست» روی صحنه آمد و گفت: با تمام مشکلاتی که بر سر راه اجرای این گونه از نمایش هست، من از میدان در نرفتم و به قول مرحوم خسرو شکیبایی بارها زمین افتادم و دوباره بلند شدم و راه افتادم.

او ادامه داد: اگر استاد علی نصیریان در دوره خود به نمایش تخت حوضی کمک نمی کرد ما نمی‌توانستیم در تاریکی راه را پیدا کنیم.

سپس، فتحعلی بیگی با آرزوی اینکه چراغ عمرشان همیشه پرنور و روشن باشد علی نصیریان را به صحنه دعوت کرد.

علی نصیریان گفت: من در سال 1340 نمایشنامه «سیاه» نوشته خودم را در یک تماشاخانه 90 نفری اجرا کردم که بخشی از آن در صورتخانه می‌گذشت و بخش دیگر خوابی بود که سیاه می‌دید و جنبه سیاه و پری نمایش تخت حوضی داشت. آن زمان‌ها مردم خیلی بد می‌دانستند که نمایش تخت حوضی به صحنه تئاتر برود و به نظر همه خیلی عجیب و محال بود، اما من اجرایش کردم چون معتقد بودم نمایش تخت حوضی بخش مهمی از تئاتر شادی آور ایرانی است که حفظ  و نگه داری آن لازم است.

او افزود: آدم های معتبری در آن زمان آمدند نمایش را دیدند مثل سعید نفیسی، دکتر هشترودی، دکتر صفا، فرخ غفاری و جالب این‌که دوستش داشتند و تایید کردند،حتی آن زمان که چنین فکری خیلی عجیب بود، پیشنهاد کردند یک گروه تئاتر تخت حوضی درست شود.

نصیریان در ادامه گفت: من عاشق این گونه نمایشی هستم و حتی به مناسبت افتتاح همین تماشاخانه سنگلج نمایش امیر ارسلان را اجرا کردم. که این تماشاخانه با آن نمایش معرفی شد.

او داود فتحعلی بیگی را فردی تاثیر گذار در نمایش سنتی و آیین دانست و گفت: بعد ازانقلاب تنها کسی که از این شیوه نمایشی دنبال و حمایت کرد، داود فتحعلی بیگی بود، نه تنها ادامه بلکه آموزش داد.

این بازیگر پیشکسوت افزود: نمایش ایرانی به نظر من در حال پیشرفت است. نیروهای تازه و جوان آمده اند که سرشار از ایده های نو هستند. آرزو می‌کنم چراغ فرهنگ و هنر ایران همیشه روشن بماند.

محسن حسن‌زاده مدیر اجرایی تماشاخانه سنگلج نیز به اظهار نگرانی که در گذشته توسط علی نصیریان درباره شرایط سنگلج مطرح شده بود، اشاره کرد و  گفت: صحبت‌های شما انگیزه ای شد تا تمام تلاش‌مان را انجام بدهیم و امروز خوشحالیم به اطلاع شما و تماشاگران عزیز برسانیم که پشت صحنه تماشاخانه سنگلج کامل بازسازی شده و امکانات و شرایط درخور هنرمندان عزیز را مهیا کرده‌ایم.

«انسانم آرزوست» که هر شب ساعت 19:30 در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود، نمایشی تخت حوضی است و نگاهی اجتماعی دارد.

در این نمایش داود داداشی، غلام بابوته، صادق توکلی، شاهین علایی‌نژاد، زری اماد، شهرام مسعودی، شهره اشتری، محسن پوشایی، منیژه داوری، شیرین کاشفی، مهدی صفاری‌نژاد، ساسان مهرپویان، امیرحسین انصافی، امیرمحمد انصافی، بابک مولانا، محسن میرهاشمی، حمیدرضا جهانگیری، سام راد، امید مصباحی، سعید وفایی، نسیم توکلی و مینا دستگرده بازی می‌کنند.

منبع خبرآنلاین

خاطره علی نصیریان از 54 سال پیش