فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣۶٥٢٢ ۱۵:۰۴ - ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ ۴٣٥ ف

واکنش نعمت زاده به اظهارات ترکان

وزیر صنعت در پاسخ به واکنش تند اکبر ترکان به اظهارات اخیرش که مناطق آزاد را گلوگاه قاچاق خوانده‌ بود، گفت: برادر خوب ما بالاخره یک حرف‌هایی زده و خودش باید جواب‌گو باشد. ما از ایشان گله و شکایت نداریم.

واکنش نعمت زاده به اظهارات ترکان

محمدرضا نعمت زاده،  وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، درباره سخنان اخیر اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: از ایشان گله و شکایت ندارم. من فکر می‌کنم شما به عنوان خبرنگار این‌قدر از ایشان سوال کردید که ایشان را عصبانی کردید و از کوره در رفت.

نعمت‌زاده تصریح کرد: به طور قطع ایشان سوء نظری ندارند و آقای ترکان مسوول مناطق آزاد هستند و کار کارشناسی کردند.

وی عنوان کرد: این‌که از ابزار مناطق آزاد می‌توان برای رونق اقتصاد و صادرات بیانجامد، مساله مهمی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اولین منطقه ویژه اقتصادی که سیرجان است، امضای من پای آن است. در اولین برنامه 5 ساله اول، آن زمان من وزیر شده بود و آقای آل‌اسحاق هم وزیر بازرگانی بود. ما در قالب ماده 19 و 21 مناطق ویژه و مناطق آزاد را پیشنهاد کردیم. ما از حامیان مناطق آزاد هستیم. اما این‌که فروشگاه بزنیم و برویم از خارج جنس بیاوریم و در آن‌جا بفروشیم، من مخالف هستم.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ پیش از این اکبر ترکان، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی و مشاور رئیس‌جمهور در واکنش شدید به اظهارات وزیر صنعت که مناطق آزاد را گلوگاه قاچاق خوانده‌ بود، گفت: نعمت‌زاده مواظب حرف زدنش باشد وگرنه از کوره در می‌روم و چیزهایی می‌گویم! بنده خجالت می‌کشم یکسری مسائل را درباره ایشان به زبان آورم.

ترکان که در برنامه تلویزیونی متن-حاشیه شرکت کرده‌بود، در خصوص انتقادات «محمدرضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت از عملکرد ضعیف مناطق آزاد و حجم بالای قاچاق در این مناطق، اظهارداشت: آقای نعمت‌زاده بدون اطلاع و بی‌هوا حرف می‌زند.

وی در ادامه واکنش‌های خود نسبت به اظهارات وزیر صنعت، گفت: آیا خوب است من مطالبی را در خصوص ایشان بیان کنم؟! بنده خجالت می‌کشم یکسری مسائل را در خصوص ایشان به زبان آورم.

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد : نعمت‌زاده مواظب حرف زدنش باشد وگرنه از کوره در می‌روم و چیزهایی می‌گویم!

نعمت زاده در ادامه نشست خبری امروز خود به توافق بین ایران و ١+٥ اشاره کرد و گفت: برخی انتقاد می کنند که اتفاقی نیفتاده و این توافق تاثیری نداشته اما چنین نیست باید توجه کنیم که ١٠ سال قطع رابطه داشتیم و زمان لازم است تا روابط در حوزه بانکی برقرار شود. بانک ها باید دانه به دانه با بانک های خارجی تفاهم کرده و مشکلات را حل کنند. در یک مورد در حوزه خودروسازی خارجی ها گذاشتند رفتند و ما ادعا کردیم که به ما خسارت وارد شده آنها هم ادعا کردند که قطعه ساختیم که بلا استفاده ماند و در نهایت  ٥ الی٦ ماه طول کشید تا ادعاها و اختلافات چندین ساله برطرف شود.

وی ادامه داد: در حوزه بانک هم مسائلی وجود داشته و به عنوان مثال بانک های ما ادعا می کنند که پول در بانک های خارجی رسوب کرده در مقابل  بانک های خارجی می گویند که نگهداری این پول برایشان هزینه دارد بنابراین برطرف شدن این مسایل به مذاکره و زمان نیاز دارد. توافق بین ایران و ١+٥ توسط طرفین جدی تلقی شده و جدی عمل شده است.

وی درباره آیین نامه مصوب ١٠ سال پیش درزمینه توقف تولید پراید و ٤٠٥ گفت: این جمع بندی بوده که دوستان ١٠ سال پیش داشتند و کار خوبی هم بوده ما هم بودیم همین تصمیم را می گرفتیم. بنا بوده که هر ١٠ سال یک بار  تولید یک خودروی کاملا جدید صورت بگیرد اما به دلایلی مانند تحریم ها این اتفاق نیفتاد البته ما نیز در برنامه راهبردی صنعت خودرو که تهیه کرده ایم این زمان را به ٨ سال کاهش دادیم.

نعمت زاده گفت: البته این موضوع در حد آیین نامه بوده و قانون نبود اما به هر حال تولید پلت فرم های جدید در همین راستا است.

وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: طی سه سال گذشته حدود 3.6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی توسط شورای عالی سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است؛ در بخش صنعت، معدن و تجارت. 1.5 میلیارد دلار مربوط به 6 ماه گذشته بوده است. ما تقریبا هر هفته مصوبات جدیدی داریم که حاکی از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی است.

نعمت زاده تاکید کرد: تعهدات دولت در حال تحقق است و در روابط خارجی فضای تعامل و گفتمان به وجود آمده است و تحریم‌های ظالمانه برطرف شده و در حال برطرف شدن است. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان نسبت به بازار و اقتصاد ایران پیدا کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد بخش صنعت، تصریح کرد: ما وضعیت صنعت را تحلیل و بررسی کردیم. خیلی از کارخانه‌هایی که متوقف هستند، از 10 سال قبل متوقف شده بودند. اگر صنعتی تکنولوژی خود را به روز نکند، محکوم به فنا است.

وی با اشاره به توقف تولید ارج، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل جابه‌جایی مالکان که عمدتا وابسته به دستگاه‌های غیرخصوصی بود، این‌ها سرمایه‌گذاری نکردند و تبعا با لوازمی که تولید می‌کردند، از بازار خارج شدند. اگر ایران‌خودرو با همان پیکان می‌ماند، تعطیل می‌شد. اما روی محصولات جدید کار کرد. البته باید بهتر از این عمل کند، اما به‌هرحال سیستم خود را تغییر داد. در سه سال گذشته سرمایه‌گذاری زیادی در بخش صنعت داشتیم. نزدیک به 5 میلیارد دلار یا حواله ارزی یا ال‌سی داده شده است. از صندوق توسعه ملی کمک گرفته شده بود. مدت‌ها بود که سرمایه‌گذاری در بخش صنعت متوقف شده بود یا کافی نبود.

وی تاکید کرد: رشد منفی سال 91 حدود 10 درصد در بخش صنعت بود، در سال 93 به 5.6 درصد رسید. سال گذشته رشد صنعت تقریبا صفر بود که دلیل آن فشار رکود و کاهش نرخ تورم بود.

وزیر صنعت تاکید کرد: کاهش تورم یکی از نکات بسیار مهم اقتصادی دولت بود که روی آن کار کرد، اما سرعت کاهش تورم، رکود را نمی‌تواند حل کند. البته در تلاش هستیم مشکل رکود را حل کنیم. امسال طبق آخرین گزارش مرکز آمار، رشد کل گروه صنعت 4.2 درصد بود و پیش‌بینی می‌کنیم این نرخ رشد در ماه‌های آینده افزایش یابد.

نعمت زاده درباره سرمایه‌گذاری خارجی صنعت خودرو گفت: یک قرارداد ایران‌خودرو با یک شرکت فرانسوی بست. یک قرارداد هم سایپا با یک شرکت فرانسوی منعقد کرد. چند مذاکره با شرکت‌های آلمانی در خصوص خودروهای سبک و سنگین داریم. همزمان با شرکت کره‌ای در حال مذاکره هستیم. من یقین دارم تا پایان امسال چند قرارداد سرمایه‌گذاری در زمینه خودرو خواهیم داشت. تاکید داریم 30 درصد از محصولات باید صادر شود و برای آن ضمانت می‌گذاریم و فکر می‌کنم با سرعت داریم جلو می‌رویم و ان‌شاالله تا پایان امسال حداقل از دو شرکت محصول جدید خواهیم داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی برای واحدهای کوچک و متوسط تاکید کرد: دو بحث جداگانه است؛ یکی فعال کردن واحدهایی که قبلا به مرحله تولید و بهره‌برداری رسیده بودند دیگری هم  هم 4 هزار و 500 واحدی که طرح‌های جدید است.

به گفته او از 16 هزار میلیارد تومان، تاکنون 3 هزار و 200 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی افزود: از ابتدای امسال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کرد که حداقل 7500 واحد کوچک و متوسط که به دلیل نقدینگی با مشکل مواجه هستند، در سراسر استان‌ها تسهیلات بگیرند در این راستا طبق آخرین آمارها، حدود 3 هزار واحد کوچک و متوسط قسط اول تسهیلات خود را از بانک دریافت کردند. در سال‌جاری در نظر داریم بیش از 4 هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی و معدنی تکمیل و راه‌اندازی شود.

به گفته او ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 12 طرح ملی را تعریف کرده که یکی از آن طرح‌ها را ما متولی هستیم که اقتصاد دانش‌بنیان است. در سایر موارد هم ما عضو هستیم و مسوولیت‌های مختلفی مانند افزایش تولید را داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نرخ ارز اظهار کرد: نرخ ارز جزو وظایف بانک مرکزی است، اما براساس آنچه که در دولت بحث شده، این است که به سمت تک‌نرخی کردن ارز برویم. در این راستا بخشی از واردات کشور هم منحصر به ارز آزاد شده است که این امر  در جهت حمایت از تولید داخلی و تنظیم بازار است و جزو سیاست‌هایی است که بانک مرکزی مسوولیت آن را دارد. به گفته اوقول دادند که تا پایان امسال به ارز تک‌نرخی برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره کیفیت خودروهای داخلی و این‌که گفته می شود 70 درصد خودروهای داخلی بی‌کیفیت هستند، تصریح کرد: گاهی می‌گویند یک خودرو کیفی نیست و یک خودرو کیفی است. بحث قیمت در کیفیت خیلی مهم است.

نعمت‌زاده گفت: در دنیا نسبت به قیمت، کیفیت و استاندارد خودروها متفاوت است. این کار در ایران برای اولین بار انجام شد و ستاره را براساس کیفیت خودروها گذاشته شد و براساس آن هم قیمت خودروها تعیین شد.

وی افزود: عوامل سنجش خودروها قبلا یکسان بود، اما این عوامل را براساس استانداردهای روز بین‌المللی گذاشتیم و در قالب ستاره گذاشتیم.

منبع اقتصاد آنلاین

واکنش نعمت زاده به اظهارات ترکان