فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣۶٨٣٨ ۱۷:۵۰ - ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ ۴۴۴ ف

تشبیه اردوغان به سلطانِ‌عثمانی‌فاتح‌قسطنطنیه!

نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور را با سلطانِ عثمانی که قسطنطنیه (استانبول کنونی) را فتح کرده بود، مقایسه کرد.

تشبیه اردوغان به سلطانِ‌عثمانی‌فاتح‌قسطنطنیه!

بن‌علی ییلدریم، روز جمعه در استانبول در مراسم افتتاح پلی جدید بر روی تنگه بُسفر که دو قاره اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می‌کند، گفت: اردوغان امکان عبور اتومبیل‌ها از زیر دریا را فراهم کرد همچنانکه سلطان محمدِ فاتح، کشتی‌ها را روی خشکی جابجا کرد.

سلطان محمدِ دوم ملقب به محمدِ فاتح در قرن 15 شهر قسطنطنیه (استانبول کنونی) را فتح کرد و به ترک‌ها اعتبار زیادی بخشید.

وی برای فتح استانبول در روشی ابتکاری بیش از ۲۰ کشتی نظامی را برای اینکه به دست دشمنانش نیافتند از خشکی به خلیج شاخ طلایی در مدخل بخش اروپایی استانبول منتقل و امنیت را در این منطقه برقرار کرد.

دولت اردوغان نیز در سال 2013 در این منطقه یک خط مترو افتتاح کرد که از زیر تنگه بسفر می‌گذرد.

پلی که امروز شنبه در تنگه بسفر افتتاح شده سومین پل در این تنگه محسوب می‌شود. اولین پل سال 1973 و دومین نیز در سال 1988 ساخته شدند.

اردوغان در مراسم افتتاح این پل جدید گفت: «ما قاره‌ها را با پل به هم وصل می‌کنیم. انسان‌ها می‌میرند، اما کارهای آنها جاودانه می‌ماند

اردوغان که از سال 2003 تا 2014 نخست وزیر و از سال 2014 نیز به عنوان رئيس جمهور ترکیه انتخاب شده است، افزود: «رسیدن به سطح ملتی متمدن با حرف زدن امکان پذیر نیست، بلکه باید کاری کرد

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت ترکیه عملیات خود در خاک سوریه را تا نابودی همه گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد.

سلطان محمد دوم پس از فتح قسطنطنیه خود را «سزار» امپراتوری روم بر روی زمین در شهری نامید که پایتخت امپراطوری محسوب می‌شد.

پیشتر نیز برخی منتقدان، دولت ترکیه را به جاه‌طلبی برای احیای امپراتوری عثمانی متهم کرده بودند.

سلطان سلیم اول نیز در قرن 16 فتوحات بسیاری داشت و بخشهایی از خاورمیانه را در دوران حکومت هشت ساله خود فتح کرد. وی در سال 1516 مخالفان امپراتوری خود را در سوریه کنونی به شدت سرکوب کرد.

ترکیه از روز چهارشنبه (3 شهریور) در سالروز نبرد تاریخی سلطان سلیم اول در سوریه، حمله‌ای را به ظاهر علیه تروریست‌های تکفیری و مبارزان کرد در سوریه آغاز کرده است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اوایل سال جاری میلادی گفته بود اردوغان نماینده عثمانی‌هایی است که یک قرن پیش ارامنه را قتل عام کردند.

اسد با اشاره به حمایت گسترده آنکارا از معارضان در سوریه افزود اردوغان و دولتش از همان ابزاری که در کشتار ارامنه استفاده شده علیه مردم سوریه استفاده می‌کنند.

تشبیه اردوغان به سلطانِ‌عثمانی‌فاتح‌قسطنطنیه!