فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣٧٧٥٩ ۰۸:۲۳ - ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ ۴١١ ف

مک‌فارلین: آخرین نوبتی که با روحانی تبادل‌نظر کردم حدود 30 سال پیش بود

مک‌فارلین که سفر چند روزه‌اش به تهران در دهه شصت به داستان پر رمز و راز تبدیل شده بود درپاسخ به سوالی ادعا کرد با رئیس‌جمهور کنونی ایران مراوداتی داشته است.

مک‌فارلین: آخرین نوبتی که با روحانی تبادل‌نظر کردم حدود 30 سال پیش بود

«رابرت مک‌فارلین» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا در اواسط دهه 60 شمسی، سه‌شنبه در نشست چشم‌انداز و محدودیت‌های همکاری ایران و آمریکا در اندیشکده واشنگتن به عنوان مستمع شرکت کرد و در حین پرسیدن یک سوال از مدعوین، به مسئله جالبی اشاره کرد.

مک‌فارلین درباره میزان تبعیت دولت‌ها از رهبری در ایران سؤال داشت و برای روشن کردن منظور خود، ضمن ذکر مثالی، به سا‌ل‌های دور رفت.

سیاستمدار کهنه‌کار به دنیس راس، جیمز دوبینز و جِی سالومون که در پنل مدعوین نشسته بودند، گفت: «به یاد می‌آورم آخرین نوبتی که با روحانی تبادل‌نظر کردم، حدود 30 سال پیش نظر رئیس‌جمهور را به وی گفتم

وی ادامه داد: «سیاست ریگان این بود که به هر حال ما با ایران اختلاف داریم ولی اعتقادی به سرنگونی انقلاب ایران نداشت و فکر می‌کرد که ما می‌توانیم راهی رو به جلو (در روابط با ایران انقلابی) بیابیم

مک‌فارلین که در ابتدای جمله گفته بود نقل قولی از «حسن روحانی» بیاورد، ادامه داد: «در آخر او گفت "اما این انقلاب مسیر خود را می‌پیماید. این حکومت دینی عمر زیادی خواهد داشت و این انقلاب خیلی با دیگر انقلاب‌ها مانند انقلاب مائو (در چین) و انقلاب کاسترو (در کوبا) متفاوت نیست."»

در خرداد سال 1365 و در بحبوحه جنگ ایران و عراق، مک فارلین و چند مقام آمریکایی دیگر با یک هواپیمای حامل تسلیحات وارد تهران شدند و پس از 5 روز اقامت در یکی از هتل‌های تهران، 7 دور با مقامات ایرانی مذاکره کردند.

آمریکایی‌ها البته خواهان تماس با مقامات ارشد نظام بودند که آن موقع گفته شد این درخواست قبول نشده است.

پیش از این نشریه فارین پالیسی در گزارشی با عنوان «وقتی روحانی با اولیور نورث دیدار کرد» مدعی شده بود که حسن روحانی، عضو شورای عالی دفاع و رئیس قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء آن روزهای ایران، در روز سوم حضور آمریکایی‌ها در تهران و پیش از شروع مذاکرات بی‌نتیجه 7 مرحله‌ای، در یکی از هتل‌های تهران با آنها دیدار کرده است.

«الهام امین‌زاده» معاون حقوقی وقت روحانی در اردیبهشت سال 93، حضور رئیس‌جمهور فعلی ایران در ماجرای مک‌فارلین را تکذیب کرده بود.

منبع خبرگزاری فارس

مک‌فارلین: آخرین نوبتی که با روحانی تبادل‌نظر کردم حدود 30 سال پیش بود