فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣٥٢٢٥ ۱۴:۵۸ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ۴٥٣ ف

عربستان تحت هیچ شرایطی پاسپورت ایرانی را قبول نمی کند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان وعده های زیادی از جمله پرداخت غرامت و دیه به حجاج در 2 حادثه منا و مکه داده که در عمل توخالی و دروغین بوده است.

عربستان تحت هیچ شرایطی پاسپورت ایرانی را قبول نمی کند

سعید اوحدی روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با خانواده های جانباختگان منا در بندرترکمن واقع در شرق استان گلستان درجمع خبرنگاران گفت: عربستان تاکنون به هیچ کشوری غرامت و دیه پرداخت نکرده ؛ پیگیری حقوقی 2 حادثه منا و مکه حق شرعی و قانونی ما است و مسئولین ذیربط پیگیر آن هستند.

به گزارش ایرنا،با اشاره به در پیش بودن نخستین سالگرد شهدای منا و با یادآوری سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره این شهدا و پیگیری حقوقی مسائل مرتبط با آن گفت: به همین منظور اولین ستاد بزرگداشت شهدای منا با محوریت بنیاد شهید تشکیل شده که دارای هفت کمیته می باشد و با 2 رویکرد داخلی و بین المللی دستور کار و برنامه های خود را محور قرار داده است.

او تأکید کرد: این کمیته ها باید قصور و کوتاهی و سوء مدیریت کشور عربستان را در 2 حادثه به خوبی نمایان کنند و در استان هایی که شهدای منا وجود دارند زیر مجموعه های کمیته های ستاد در قالب پنج کمیته تشکیل خواهد شد و تنها کمیته های حقوقی و بین المللی در سطح ملی فعال خواهند بود.

اوحدی گفت: ستاد بزرگداشت نخستین سالگرد شهدای منا 2 برنامه مهم را در دستور کار خود دارد که اولین آن دیدار خانواده های معظم شهدا منا با مقام معظم رهبری و دومین برنامه برگزاری نخستین کنگره ملی شهدا منا با حضور رئیس جمهوری خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ادعای برخی افراد که زوار ایرانی می توانند از طریق کشورهای دیگر به حج امسال مشرف شوند، گفت: برخی شایعات از جمله به صورت پیامک توسط عده ای سودجو و فرصت طلب در موسم های مذهبی شدت می گیرد، اما اعلام می کنیم سیستم گذرنامه عربستان تحت هیچ شرایطی حتی از طریق کشورهای دیگر پاسپورت ایرانی را قبول نمی کند.

اوحدی تأکید کرد: کشوری که حتی حاضر نیست در تفاهم نامه همکاری حج کلمه امنیت را ذکر کند و آن را مساله سیاسی عنوان می کند چطور می تواند راضی به پذیرش زائرین ایرانی از طریق کشورهای دیگر شود؟

او گفت: از سوی دیگر این حق مردم است که با توجه به حوادث سال گذشته که 475 نفر از حجاج ایرانی جان باختند از وضعیت امنیت سفر خود به کشور مقصد مطلع و اطمینان داشته باشند هرچند عربستان حاضر به دادن تضمین امنیت مردم نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از مردم انتظار داریم که به شایعات و وعده های دروغین توجه نکنند و اگر بنا باشد مساله ای در زمینه حج انجام شود اطلاعیه های سازمان حج و زیارت مرجع رسمی اطلاع رسانی خواهد بود.

اوحدی گفت: چنانچه سال آینده فضا و امکان سفر زائرین ایرانی وجود داشته باشد بدون شک سهمیه های امسال محفوظ خواهد ماند.

رئیس سازمان حج و زیارت به منظور دیدار با خانواده های گلستانی شهدای منا به خصوص خانواده هایی که اجساد حاجی آنها به کشور بازنگشته به این استان سفر کرده است.

اوحدی امروز با خانواده مرجان نازقلچی فرماندار فقیده بندرترکمن و یوسف طلابی از شهدای منا در شهرستان های بندرترکمن و گُمیشان دیدار و گفت و گو کرد.

در فاجعه منا سال گذشته 49 زائر گلستانی جان باختند که بجز یک نفر بقیه اهل سنت بودند. از این تعداد 23 نفر زن و بقیه مرد بودند. استان گلستان با 1.9 میلیون نفر جمعیت ترکیب متنوع جمعیتی با ادیان و مذاهب مختلف دارد.

عربستان تحت هیچ شرایطی پاسپورت ایرانی را قبول نمی کند