فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

٣٥۴٧٠ ۱۶:۴۲ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ٥٢٥ ف

شخص کریم محبوب خداوند و مردم است

مدرس حوزه با بیان اینکه کرامت صفتی مخصوص خداوند متعال است و به هر کس بخواهد عطا می‎کند، گفت: صفت کرامت از صفات اهل بهشت است.

شخص کریم محبوب خداوند و مردم است

 حجت‌الاسلام علی آقابابا:با بیان اینکه اهل‎بیت(ع) منبع کرامت هستند، گفت: در زیارت جامعه درباره اهل‌بیت (ع) می‎خوانیم «وَ أُصُولَ‏ الْکَرَم‏» یعنی شما منبع کرامت هستید. یعنی هر کریمی در هر زمان و مکانی از چشمه وجود اهل بیت(ع) صاحب صفت کرامت و دیگر صفات الهی می‌شود.

کرامت صفت اهل بهشت
به نقل از تسنیم؛کرامت از صفات خداوند متعال است،‌ تصریح کرد: اصل صفت کرامت برای خداوند متعال است. خداوند در قرآن می‌فرماید (اقْرَأْ وَ رَبُّکَ الْأَکْرَمُ) یعنی (بخوان‏، و پروردگار تو کریمترین [کریمان‏] است‏) در آیات دیگر این صفت را به پیامبر اکرم(ص) نسبت داده و می‌فرماید (إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَریمٍ). ([قرآن‏] قطعاً گفتار فرستاده‏ای بزرگوار است‏) بنابراین کرامت، از صفات اهل بهشت است.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌‏های کسب صفت کرامت رجوع به روایات عترت(ع) است، تصریح کرد: با رجوع به روایات عترت(ع) در باب مسأله کرامت، می‏‌توان صفات اهل کرامت را کسب و از لئامت و پستی دوری کرد. در غررالحکم از امیرالمؤمنین علیه‌السلام روایت شده است که انسان کریم، کار خوب انجام می‌دهد و به مردم خدمت می‌کند و این امر را وظیفه خودش می‏‎داند تا جایی که فرمودند «أقبح أفعال الکریم‏ منع عطاه‏» قبیح‎ترین کار کریم، منع بخشش خودش است.
 

آقابابا با اشاره به ویژگی شُکر به عنوان دومین ویژگی اهل کرامت، خاطرنشان کرد: شاکر بودن خداوند در همه حال از ویژگیهای دوم اهل کرامت است، حتی اگر چیز اندک هم خدا به او عطا کند، باز هم اهل شکر خداست. امیرالمؤمنین علیه‌السلام در این زمینه فرمودند «الْکَرِیمُ‏ یَشْکُرُ الْقَلِیلَ وَ اللَّئِیمُ یُکَفِّرُ الْجَزِیل‏» انسان با کرامت بر چیز اندک هم شکر می‌کند و آدم پست با وجود نعمت زیاد باز هم کفران نعمت می‌کند، پس شکر دائمی از صفات اهل کرامت است.

اهل کرامت محبوب خدا و مردم
این مدرس حوزه، حل مشکلات مردم قبل از درخواستشان را از دیگر ویژگیهای اهل کرامت دانست و گفت: شخص کریم با شناسایی مشکلات مادی و معنوی مردم و قبل از اینکه از او درخواستی داشته باشند، مشکلات آنها را برطرف می‌کند. امیرالمؤمنین(ع) فرمودند «مَنْ‏ بَذَلَ‏ النَّوَالَ‏ قَبْلَ السُّؤَالِ فَهُوَ الْکَرِیمُ الْمَحْبُوب‏» یعنی اگر کسی قبل از درخواست عطا کند، کریمی است که دیگران او را دوست خواهند داشت. بنابراین شخص کریم محبوب خداوند و مردم است. همچنین شخصی از امام حسن مجتبی علیه‌السلام سؤال کرد کرامت چیست؟ حضرت فرمودند: کرامت یعنی مشکلات مردم را تا حد امکان رفع کنی قبل از اینکه از تو درخواستی داشته باشند.

آقابابا با اشاره به دیگر صفات اهل کرامت اظهار کرد: در روایات داریم «الْکَرِیمُ‏ یَتَغَافَلُ‏ وَ یَنْخَدِع‏» یعنی انسان کریم خطای دیگران را نادیده می‎گیرد و به رخشان نمی‏‌کشد. همچنین در روایات حسن خلق، چشم‌‏پوشی از حرام و عدم نزدیکی به گناه از دیگر ویژگیهای اهل کرامت شمرده شده است. در کتاب مستدرک الوسائل به نقل از امیرالمؤمنین(ع) روایت شده «مَنْ‏ کَرُمَتْ‏ عَلَیْهِ‏ نَفْسُهُ لَمْ یُهِنْهَا بِالْمَعْصِیَة» یعنی هر کس هدفش کرامت نفس باشد، به دنبال معصیت نمی رود.

شخص کریم محبوب خداوند و مردم است