آخرین اخبار

٣٥۶٩٢ ۰۸:۳۲ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ٢٧٢ ف

سفربه‌گرجستان کشوری آمیخته به فرهنگ شرقی‌وغربی

گرجستان ترکیبی شگفت ‌انگیز از ویژگی‌های فرهنگ شرقی و غربی است که سبک شوروی هم مانند یک ادویه ملایم به آن اضافه شده است. در این میان پایتخت گرجستان نه یک شهر آسیایی است و نه حتی اروپایی.

سفربه‌گرجستان کشوری آمیخته به فرهنگ شرقی‌وغربی

تفلیس در حال تجربه تلاطم‌های یک رنسانس است که نشانه‌های بلندپروازانه آن در برخی ساختمان‌های جدید شهر دیده می‌شود.مانند پل صلح، تراموای هوایی و هتل‌های مدرن که در هر گوشه‌ای خودنمایی می‌کنند.اگر از این نشانه‌ها بگذرید در حومه شهر بلوک‌های آپارتمانی شوروی سابق با منظره کوه‌های قفقاز تاریخ این شهر را برای‌تان دوره خواهد کرد. بعد از انقلاب رز که در سال ۲۰۰۳ به وقوع پیوست، تفلیس راه طولانی را طی کرد تا دوباره جاذبه‌های بصری خود را افزایش دهد، اما واقعیت این است که تفلیس همیشه زیبا بود حتی زمانی که اجازه نداشت جلوه‌گری کند.

تفلیس در لغت به معنای چشمه‌های آب گرم است و رودخانه متکواری منظره شهر را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار داده ‌. معماری زیبا، هنر پویا، پس زمینه تاریخی غنی و فرهنگ مهمان‌نوازانه گرجستان باعث شده این شهر یکی از مقصدهای توریستی محبوب دنیا باشد.گرچه هتل‌ها و کافه رستوران‌های قرن ۲۱ نمای کلی شهر را تغییر داده اما تفلیس قدیمی جزو جدایی‌ناپذیر‌ ‌ شهر است. بخش قدیمی شهر که کم عرض‌ترین بخش دره هم به شمار می‌رود، هنوز هم مکانی برای آشنایی با اوراسیای باستانی است.

کلیساهای زیبا، قلعه تاریخی و خانه‌های قدیمی این منطقه برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ جذابیت زیادی دارد. تفلیس یک شهر مدرن و باستانی است که الکساندر پوشکین شاعر و نویسنده روسی آن را «سرزمین افسانه‌ای» نامیده است؛ لقبی که اگر تنها چند ساعت در شهر بگذرانید به درستی آن پی خواهید برد. شهری که برای سال‌ها تقاطع ارتباطی اروپا و آسیا بوده و تاریخ خونین اشغال را پشت سر گذاشته قطعا ارزش کاوش را دارد.

سفربه‌گرجستان کشوری آمیخته به فرهنگ شرقی‌وغربی