فروشگاه نی نی جور

آخرین اخبار

١١٥٨٢ ۱۲:۴۲ - ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ١٨٢ ف

تخطی داور از قانون فیفا در بازی ایران-پرتغال

بر خلاف نص صریح قانون VAR، داور پاراگوئه ای بازی ایران و پرتغال پس از بازبینی صحنه خطای این ستاره روی پورعلی گنجی تنها از کارت زرد خود استفاده کرد.

تخطی داور از قانون فیفا در بازی ایران-پرتغال

به گزارش "با اسپرت" تکنولوژی کمک داور ویدیویی (VAR)، با بهره بردن از فیلم‌های بازی (به صورت زنده) و همچنین هدست، به داوران امکان اجرای بهتر قوانین فوتبال و همچنین کاهش اشتباهات داوری را می‌دهد. این سیستم در حال حاضر، از سوی فیفا در جام جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تکنولوژی VAR یا کمک داور ویدیویی هم اکنون در برخی لیگ‌های بزرگ فوتبال اروپا و مسابقات بین‌المللی به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، هنوز بسیاری از مربیان و بازیکنان و مدیران ورزشی، نسبت به این تکنولوژی تردید دارند.

در جریان مسابقات فوتبال، این داور است که با توجه به تردید خود در مورد صحنه‌ای مهم، می‌تواند درخواست استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدیویی را به اطلاع همکاران خود در خارج از زمین برساند. همچنین، مسئولان تیم کمک داور ویدیویی هم می‌توانند در صورت مشاهده موردی از داور تقاضا کنند تا نسبت به تصمیم خود تجدیدنظر کند. در این موارد، داور با اشاره‌ای خاص (که رسم تصویر مانیتور) به بازیکنان اعلام می‌کند، منتظر، تصمیم تیم کمک داور ویدیویی است و بازی را متوقف می‌کند.

فیفا می گوید داوران تنها برای بازبینی و استفاده از کارت قرمز خود به بازیکن خاطی می توانند از سیستم ویدیویی استفاده کنند اما بر خلاف نص صریح قانون داور پاراگوئه ای بازی ایران و پرتغال پس از بازبینی صحنه خطای این ستاره روی پورعلی گنجی تنها از کارت زرد خود استفاده کرد.

در بازی ایران و پرتغال کریستیانو رونالدو در یک صحنه و بدون توپ مشتی به صورت پورعلی گنجی زد که این صحنه از چشم داور دور ماند اما داوران ویدیوئی او را به تماشای دوباره این صحنه دعوت کردند که داور بعد از تماشا، به بهترین بازیکن جهان فقط کارت زرد داد. به نقل از خبرفوری در نص صریح قانون VAR آمده است که این تکنولوژی تنها برای قانون گل، پنالتی و کارت قرمز باید به کار گرفته شود و اگر داور از سوی داور ویدیویی دعوت به تماشای صحنه بازی شود و متقاعد شود که اشتباه کرده است باید به بازیکن خاطی کارت قرمز دهد. اما داور بازی ایران و پرتغال با رونالدو مماشات کرد و به او کارت زرد داد که این خلاف قانون VAR است.

تخطی داور از قانون فیفا در بازی ایران-پرتغال